class="single single-post postid-4814 single-format-standard">

Chinuit, dar păstrăm speranța

FC Vaslui a reușit cu greu să câștige partida disputată aseară în fața Sportului Studențesc, dar această victorie păstrează echipa noastră în lupta pentru titlu, chiar dacă depindem de rezultatele CFR-ului în ultimele trei partide, echipa clujeană trebuind să se împiedice de două ori.

“Galben-verzii” au început în forță meciul de pe Stadionul Municipal, reușind să domine categoric în primele 10-15 minute, dar jucătorii vasluieni n-au reușit să “se lipească” de gol. Au ratat pe rând Wesley, Bello, Costin și Temwanjera, dar scorul de pe tabela de marcaj a rămas neschimbat.

După “forcing”-ul inițial, echipa noastră a rămas fără inspirație, simțindu-se lipsa lui Sânmărtean în construcția atacului, urmând un joc mediocru, nedemn de o aspirantă la Champions League. Salvarea a venit tot de la golgheterul campionatului, Wesley reușind să marcheze în minutul 60 după o pasă venită de la Hugo Luz.

Spre final “studenții” au prins aripi, atacând în valuri poarta lui Borjan și reușind să împingă întreaga echipă a Vasluiului spre propriul careu, dar rezultatul a rămas neschimbat după ocaziile avute de bucureșteni. De menționat și faptul că toate cele trei schimbări ale lui Inacio au fost făcute în urma unor accidentări, părăsind terenul Costin, Temwanjera și Paul Papp, situație problematică în condițiile în care urmează o deplasare extrem de grea miercuri la Galați, împotriva rivalei Oțelul.

Echipele de start au fost următoarele:

FC Vaslui: Borjan – Milanov, Pap, Farkas, Hugo Luz – Raul Costin, N’Doye – Yero Bello, Wesley, Adailton – Temwanjera. Antrenor: A. Inacio

Sportul Studențesc: C. Lungu – Beţa, Ciobanu, D. Lung, Patriche – Lazăr, Ghinga, Novac, Ferfelea, Nistor – Curelea. Antrenor: D. Isăilă

Arbitru: Alexandru Tudor (Bucureşti). Asistenţi: Eduard Dumitrescu (Piteşti), Florin Ungureanu (Bucureşti)